
Praca w domu zamiast w biurze czasami może przynieść korzyści. Przede wszystkim możemy zaoszczędzić wiele czasu, który wcześniej poświęcaliśmy na dojazdy. Często oznacza to także konkretne oszczędności – koszty biletów, parkowanie, benzyna – jeśli jeździmy autem. Będąc w domu możemy też spędzić więcej czasu z rodziną. Jest jednak wiele niedogodności związanych z pracą na home office. Często praca zdalna generuje takie problemy jak:
- brak możliwości zorganizowania ergonomicznego stanowiska do pracy – gdy nie mamy odpowiednio wygodnego fotela biurowego, blatu biurka na odpowiedniej wysokości czy odpowiedniego oświetlenia,
- gorsze warunki do pracy wynikające z wolniejszej prędkości transmisji danych czy uciążliwych hałasów za ścianą lub za oknem,
- dla wielu rodziców istotną barierą jest także konieczność zajęcia się swoimi dziećmi, gdy te mają zdalną edukację i często wymagają pomocy osoby dorosłej,
- trudność odróżnienia czasu pracy od czasu wolnego czyli work life balance.
Jak widać lista potencjalnych kłopotów jest długa, a jeszcze nic nie napisaliśmy o jedzeniu!
Czego jeszcze brakuje na home office? Chociażby:
- pana kanapki,
- owocowych czwartków,
- atmosfery z firmowej kuchni.
Wpadając w wir domowej pracy często pozbywamy się dobrych nawyków i przyzwyczajeń. Nie mamy obok siebie współpracowników, nie widzimy jak inni jedzą czy przygotowują posiłki, a sami możemy zupełnie o tym zapomnieć w wirze pracy. Niektórzy nawet świadomie rezygnują z posiłku, uważając to za stratę czasu i wolą zjeść dopiero po pracy. To duży błąd! Bez regularnych dostaw dobrej jakości pożywiania, a więc energii, organizm nie funkcjonuje prawidłowo, więc możemy mieć problemy z koncentracją i efektywnością pracy. W konsekwencji pracujemy wolniej i dłużej.
Co zatem zrobić, żeby zdrowo zjeść na home office?
Mamy kilka uniwersalnych rad, żeby zapanować nad domowymi posiłkami:
- zacznij dzień od śniadania,
- staraj się jeść o stałych porach,
- zrób sobie przerwę – nie jedz w pośpiechu przed ekranem komputera albo smartfonem, kątem oka czytając maile, jeśli jesteś w domu z rodziną, wykorzystaj czas przy stole na rozmowę z najbliższymi,
- nie podjadaj między posiłkami – zwłaszcza niezdrowych przekąsek jak batony, chipsy czy lody,
- pij dużo wody – pamiętaj, że dorosły człowiek powinien przyjmować przynajmniej 1,5 litra płynów każdego dnia.
A skąd wziąć zdrowy posiłek na home office?
To nie takie proste, zwłaszcza jeśli jesteśmy zapracowani, a chcielibyśmy mieć bogatą, zdrową dietę zawierającą zalecane minimum 400 gramów warzyw i owoców.
Pewnym rozwiązaniem jest kupowanie gotowych posiłków. Możemy zamawiać zdrowe jedzenie online w ulubionych restauracjach albo korzystając z takich usług jak dietetyczny catering. Jednak i tutaj można natrafić na pewne przeszkody. Zamawianie jedzenia z restauracji codziennie może być czasochłonne – trzeba wejść na stronę lub do aplikacji, wybrać posiłek, który chcemy, wykonać płatność, potwierdzić adres dostawy. W przypadku dużej liczby zamówień może się okazać, że jedzenie dostaniemy nie wtedy kiedy chcemy, a na przykład 30 minut czy nawet godzinę później, co przeszkodzi nam w jadaniu posiłków o stałych porach. Cateringi dietetyczne, nazywane dietą pudełkową nie generują natomiast problemów z dostawą o konkretnej porze – każdego dnia dostajemy paczkę pod drzwi. Tu jest jednak inny kłopot – korzystając z gotowych zestawów na każdy dzień nie zawsze dostaniemy w pakiecie te produkty, które lubimy.
I na koniec najważniejsze – zarówno dieta pudełkowa jak lunch w restauracji każdego dnia, generują duże koszty dla naszego domowego budżetu!
Dlatego warto jednak samodzielnie przygotowywać posiłki w domu?
Wtedy zawsze będziemy wpływ i na jadłospis i na jakość używanych produktów. Unikniemy przetworzonej żywności, nielubianych smaków i innych przykrych niespodzianek, a przy tym koszty jedzenia będą znacznie niższe niż w przypadku zamawianie gotowej żywności z zewnątrz.
Firmy mogą wspierać swoich pracowników pracujących zdalnie, dostarczając im paczki ze zdrową żywnością. Tak działa usługa Dailyfruits Home. Skład zestawów, które oferujemy powstał we współpracy z Działem Dietetycznym. Dzięki temu na przykład w zestawach zimowych znajdziemy liczne produkty wspierające odporność w okresie najliczniejszych zachorowań. W 2020 wiele firm zdecydowało się na zdrowe dostawy zestawów świątecznych, co stanowiło ciekawą alternatywę dla tradycyjnej wigilii firmowej. Na tej samej zasadzie można zamawiać także zestawy wielkanocne.
W Dailyfruits jesteśmy gotowi przygotowywać także inspirujące paczki dla tych, którzy potrzebują nie tylko świeżych dostaw warzyw i owoców, ale również pomysłów na to, co z nich zrobić. Jeśli jest taka potrzeba możemy wysłać także zestaw produktów razem z przepisami od dietetyka, które każdy pracownik może przygotować samodzielnie korzystając z tych produktów, które otrzymał.